Ako zaobchádzať s hráčom
Závislosť od hazardných hier môže mať vážne následky nielen pre hráča, ale aj pre jeho rodinu a priateľov. Ak máte v rodine alebo medzi priateľmi niekoho, kto bojuje s problémom s hazardnými hrami, možno si nie ste istí, ako mu najlepšie pomôcť.
V tomto článku sa preto zameriame na to, ako nadviazať vzťah s hráčom - ako mu ponúknuť podporu, stanoviť hranice, zachovať si vlastné emocionálne zdravie a byť mu oporou na ceste k zotaveniu z hrania.
Obsah článku
Ako zaobchádzať s hráčom
Závislosť od hazardných hier môže mať vážne následky nielen pre hráča, ale aj pre jeho rodinu a priateľov. Ak máte v rodine alebo medzi priateľmi niekoho, kto bojuje s problémom s hazardnými hrami, možno si nie ste istí, ako mu najlepšie pomôcť.
V tomto článku sa preto zameriame na to, ako nadviazať vzťah s hráčom - ako mu ponúknuť podporu, stanoviť hranice, zachovať si vlastné emocionálne zdravie a byť mu oporou na ceste k zotaveniu z hrania.
Príprava na rozhovor o problémovom hráčstve
Výber miesta: Vyberte si bezpečné a príjemné miesto na takýto osobný rozhovor. Malo by vytvárať pocit súkromia, nemalo by rozptyľovať vonkajšie vplyvy a podporovať uvoľnenú atmosféru.
Správne načasovanie: Vyberte si vhodný čas na rozhovor, keď ste obaja uvoľnení, nič vás nerozptyľuje a nemusíte sa nikam ponáhľať.
Vyjadrite podporu: Dajte najavo svoje obavy, ale pripomeňte osobe, že tu budete vždy pre ňu.
Neodsudzujúci tón: Nalaďte sa na neodsudzujúci a jemný tón rozhovoru, ponúknite pochopenie a svoju pozornosť všetkému, čo váš blízky človek chce povedať.
Ako začať rozhovor o problémovom hráčstve
Hoci je téma závislosti od hazardných hier vážna a ťažká, pokúste sa začať rozhovor na pozitívnej vlne, než neskôr prejdete k ťažším témam. Povedzte im, že sú pre vás dôležití a že vám na nich záleží. Zdôraznite veci a vlastnosti, ktoré si na nich ceníte a ktoré sú vynikajúce a schopné využiť na riešenie iných problémov.
Nebojte sa spomenúť, že sa pri tomto rozhovore cítite nepríjemne, pretože aj druhá osoba sa pravdepodobne bude cítiť nepríjemne. Budete tak zdieľať rovnaký pocit a spoločne prekonáte nepríjemnú situáciu. Okrem toho, keď hráč vie, že ste sa rozhodli začať tento rozhovor napriek nepríjemným pocitom, môže to byť pre neho dôkazom, že vám na ňom naozaj záleží a snažíte sa nájsť riešenie.
Opíšte, ako sa cítite
Snažte sa hovoriť zo svojho pohľadu a namiesto "ty" používajte "ja". Tento spôsob komunikácie pomáha vyjadriť osobné pocity a skúsenosti bez toho, aby ste druhú osobu priamo obviňovali. Keď hovoríte zo svojho pohľadu, jasne a úprimne vyjadrujete, ako sa vás situácia osobne dotýka.
Používaním fráz ako "Cítim sa..." alebo "Všimol som si..." namiesto priamych obvinení typu "Robíš...". alebo "Spôsobuješ...", môžete otvoriť priestor pre empatiu a pochopenie bez toho, aby ste zbytočne vyvolali obrannú reakciu.
- Nehovorte: "Vždy si tak zaujatý svojimi hrami, že zabúdaš na naše rodinné povinnosti." Ak sa vám to nepozdáva, môžete sa rozhodnúť, že to urobíte.
- Povedzte: "Keď tráviš veľa času hraním hier, cítim sa opustená a zaťažená rodinnými povinnosťami."
Tento spôsob formulácie pomáha druhej osobe lepšie pochopiť vaše pocity.
Čo robiť počas rozhovoru
- Bez obviňovania im povedzte, ako ich závislosť od hrania môže ovplyvňovať ostatných.
- Zamerajte sa skôr na pozitíva a spôsoby riešenia situácie než na samotné problémy.
- Vyzvite ich, aby nahlas premýšľali o tom, čo dobré by prinieslo menšie hranie hazardných hier.
- Uistite ich, že sa na tieto veci pýtate preto, lebo vám na nich záleží.
- Použite ich vlastné slová. Ukážte svoju vlastnú zraniteľnosť.
- Spýtajte sa: "Aké zlé to musí byť?"
- Buďte trpezliví, pripravte sa na to, že tento proces môže trvať týždne alebo mesiace.
Čo nerobiť počas pohovoru
- Neobviňujte ich z toho, že spôsobujú problémy ľuďom vo svojom okolí.
- Neoznačujte ich za problémové a ich správanie za problematické.
- Nepoučovať ich.
- Ak na nich budete neustále naliehať, nebudú vás počúvať.
- Nehovorte im, čo majú robiť. Riešenie hľadajte spoločne.
Počúvajte, čo majú na srdci.
Je veľmi dôležité počúvať, čo osoba so závislosťou od hazardných hier potrebuje povedať. Snažte sa počúvať bez toho, aby ste ich prerušovali, hádali sa alebo opravovali ich skúsenosti - to môže ukončiť rozhovor. Dajte im čas, aby mohli povedať svoj príbeh.
Môžu povedať len veľmi málo alebo úplne poprieť, že ich hranie hazardných hier je problém alebo že nie sú pripravení o tom hovoriť. Namiesto toho sa môžu nahnevať a povedať vám, aby ste sa starali o svoje veci. Ak popierajú svoju závislosť od hazardných hier alebo sa hnevajú, môžete použiť tieto metódy.
- Požiadajte ich, aby o svojom hraní aspoň premýšľali.
- Požiadajte ich, aby si urobili test, aby ste zistili, či je ich hranie hazardných hier problematické.
- Poskytnite im informácie o tom, kde môžu nájsť pomoc, aby vedeli, kam sa majú v správnom čase obrátiť.
- Urobte si prestávku a dohodnite si iný vhodnejší čas na tento rozhovor.
- Spýtajte sa ich na ich pohľad na to, čo by robili, keby boli na vašom mieste.
Mnohým ľuďom sa potom uľaví, že sa konečne môžu úprimne porozprávať o svojom hraní bez obviňovania, nepochopenia a konfliktov. Táto úprimná diskusia sa môže stať prvým krokom na ceste k vedomému riešeniu problému s hazardnými hrami.
Čo ak človek nechce prijať a riešiť problém s hazardnými hrami
Je dôležité zachovať pokoj a trpezlivosť. Pokusy o presviedčanie alebo nátlak môžu viesť k zhoršeniu celej situácie. Dajte im najavo, že tu budete pre nich a pomôžete im, keď budú pripravení zmeniť svoje správanie.
Hoci chcete v tomto období čo najviac pomôcť svojmu blízkemu, nezabudnite myslieť aj na svoje vlastné emocionálne a finančné zdravie.
Ak máte pocit, že situácia presahuje vaše emocionálne možnosti, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc, napríklad konzultáciu so psychológom alebo terapeutom. Pomoc a motiváciu môžete nájsť aj v podporných skupinách pre rodiny a priateľov ľudí trpiacich závislosťou od hazardných hier.
Hoci je veľmi ťažké sledovať, ako niekto z vašich blízkych bojuje so závislosťou od hazardných hier, je dôležité rešpektovať jeho osobný priestor a rozhodnutia. Niekedy môže byť najlepšou stratégiou umožniť človeku, aby čelil prirodzeným dôsledkom svojho správania, a tak dospel k vlastnej túžbe po zmene.
Aj keď osoba v danom čase odmietne ponúkanú pomoc, je dôležité dať jej najavo, že vaša podpora je stále k dispozícii. Vedomie, že existuje možnosť pomoci, ktorá môže situáciu zmeniť k lepšiemu, je dôležité pre zachovanie nádeje.
Zdroj: MZVaEZ SR, s. r. o.
Čo ak ma gambler požiada o požičanie peňazí
Ak vás blízka osoba, ktorá má problém s hazardnými hrami, požiada o požičanie peňazí, je dôležité zachovať si pevný postoj a dôkladne zvážiť svoju odpoveď. Týchto päť bodov vám pomôže reagovať na žiadosť hazardného hráča o peniaze spôsobom, ktorý neublíži ani jednej strane.
1. Nepožičiavajte peniaze: Jedným z najdôležitejších krokov, ktoré môžete urobiť, je odmietnuť požičať peniaze. Poskytnutie finančných prostriedkov umožní ďalšie hranie, čím sa predĺži cyklus závislosti. Namiesto toho ich podporte pri hľadaní dlhodobých riešení ich finančných problémov.
2. Ponúknite iné formy pomoci: Namiesto finančnej podpory im ponúknite pomoc pri vyhľadaní odborného poradenstva alebo im pomôžte spravovať a plánovať ich financie a nájsť spôsoby, ako sa vyrovnať s ich dlhmi bez toho, aby ste im požičiavali peniaze.
3. Komunikujte otvorene a úprimne: S empatiou a pochopením im vysvetlite dôvody odmietnutia pôžičky. Je dôležité, aby váš blízky pochopil, že ste toto rozhodnutie urobili pre jeho vlastné dobro, pretože táto "pomoc" by ho uvrhla do ešte väčších dlhov, výčitiek svedomia a depresie z rozpadnutého vzťahu.
4. Podporte ich pri hľadaní pomoci: Povzbuďte ich, aby vyhľadali odbornú pomoc, a ponúknite im podporu na ceste k uzdraveniu. Začať riešiť problém so závislosťou sám je pre mnohých ľudí desivé, preto ich sprevádzanie napríklad na terapeutické sedenie môže byť neoceniteľnou podporou.
5. Stanovte jasné hranice.
Ako začať riešiť problém spoločného hrania
Spoločne si pozrite možnosti liečby závislosti od hrania, získajte všetky informácie a vytvorte plán liečby závislosti od hrania.
Môžete začať pomaly, zavolať na linku pomoci Anonymných hráčov (777 477 877) alebo využiť skupinový chat Anonymných hráčov. Tieto kroky môžu viesť k terapeutickým sedeniam alebo k ambulantnej liečbe hazardných hier, ktorá je flexibilná a vážne nezasahuje do vášho osobného a pracovného života.
Počas celého procesu liečby hazardných hier je dôležité uznať a osláviť každý pokrok, ktorý ste doteraz dosiahli. Ocenenie úspechov, pochopenie prípadných neúspechov a trvalá emocionálna podpora môžu významne prispieť k dlhodobému zotaveniu zo závislosti od hazardných hier a zabrániť návratu k hraniu. Vzájomná podpora a porozumenie pomôžu posilniť odhodlanie a odhodlanie dosiahnuť ciele.
Zdroje
- Ako sa s niekým porozprávať o svojom hráčstve | Gambler's Help [online]. [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://gamblershelp.com.au/support-someone/how-to-talk-to-someone-about-their-gambling/
- Hovoriť s niekým o jeho hraní | Gambling Help QLD [online]. [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://www.gamblinghelpqld.org.au/talking-to-someone-about-their-gambling
- Ako pomôcť niekomu, kto hrá hazardné hry | GambleAware [online]. [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://www.gambleaware.org/how-help-someone-who-gambles
- Ako pomôcť niekomu, koho poznáte a kto má problém s hazardnými hrami | Gateway Foundation [online]. [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://www.gatewayfoundation.org/addiction-blog/how-to-help-someone-that-has-gambling-problem/